Tydzień Zdrowia Psychicznego
Zdrowie psychiczne, określane jako stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek może realizować swój własny potencjał, radzić sobie z codziennymi stresami życia, jest niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania człowieka. Tak jak zdrowie somatyczne, stanowi fundament w poczuciu spełnienia i jakości życia. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie są narażeni na oddziaływanie zbyt dużej liczby bodźców, a przybierające wciąż na sile tempo życia, może wielu z nich przytłaczać.
Od 7 do 11 października w naszej szkole odbywał się „Tydzień Zdrowia Psychicznego”. Celem zorganizowanych wydarzeń było zwiększenie świadomości naszych uczniów w kwestii profilaktyki zdrowia psychicznego w zakresie zapobiegania problemom psychicznym oraz wspierania zdrowego funkcjonowania psychicznego. Organizatorką Tygodnia Zdrowia Psychicznego była p. Karolina Koman-Warda, psycholog.
W ramach Tygodnia Zdrowia Psychicznego odbył się szereg wartościowych zajęć, wykładów i warsztatów, mających na celu wspieranie zdrowia psychicznego i fizycznego uczestników.
Uczniowie brali udział w prowadzonych przez panią Joanną Dutkowską – psycholog, psychoterapeutkę, zajęciach warsztatowych, podczas których zapoznawali się z przyczynami, objawami i technikami radzenia sobie ze stresem. Ponadto pani Joanna przekazała młodzieży, czym się różni psycholog od psychoterapeuty.
Istotny wpływ na zdrowie psychiczne wywiera aktywność fizyczna, która zmniejsza stres, lęk i napięcie nerwowe. Dlatego też uczniowie brali udział w zajęciach prozdrowotnych z wykorzystaniem szarf prowadzonych przez panią Olgę Kowalczyk w Xtreme Fitness w Krasnymstawie. Podczas zajęć wykorzystywane były ćwiczenia rozluźniające barki, których spięcie to duży problem wśród młodzieży, a także wzmacniające mięśnie posturalne i relaksujące kręgosłup. Ponadto w trakcie zajęć stosowane były: techniki relaksacyjne, wyciszająca zmysły muzyka, a także świadomy oddech.
Młodzież brała udział w zajęciach jogi prowadzonych przez pana Sebastiana Jakimiuka. W trakcie zajęć uczniowie wykonywali podstawowe ćwiczenia, uczyli się pracy z oddechem oraz relaksowali się podczas koncertu w wykonaniu pana Sebastiana. Joga i praca z oddechem pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne i przyczyniają się do redukcji stresu poprzez zmniejszenie aktywności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej oraz układu nerwowego współczulnego.
Uczniowie wysłuchali prelekcji, prowadzonej przez panią Agatę Wójtowicz, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która miała na celu zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki zdrowia w codziennym życiu. Pracownik stacji omówił kluczowe elementy zdrowia psychicznego, fizycznego, zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Pogadanka podkreśliła znaczenie holistycznego podejścia do zdrowia. Uczestnicy zostali zachęceni do wprowadzenia zdrowych nawyków do codziennego życia.
Młodzież miała możliwość uczestniczenia w relaksacyjnych treningach autogennych Schultza, które prowadziła pani Karolina Koman-Warda, psycholog. Zajęcia te miały na celu nauczenie uczniów technik redukcji stresu oraz umiejętności osiągania relaksu, a także technik głębokiego oddychania. Uczestnicy mieli okazję poznać zasady treningu autogennego, który sprzyja poprawie samopoczucia i ogólnej jakości życia. Zajęcia indywidualne dla zainteresowanych uczniów odbywają się przez cały rok szkolny.
Podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego uczniowie zyskali cenną wiedzę oraz praktyczne umiejętności. Takie inicjatywy pomagają w budowaniu zdrowych nawyków oraz zmniejszają stygmatyzację problemów psychicznych. Dzięki różnorodnym formom aktywności uczniowie mieli szansę odkryć, jak aktywność fizyczna i relaks mogą wspierać ich dobre samopoczucie.