82 576 21 46 sekretariat@1lo.krasnystaw.pl

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie

slider top

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Wyjazd na pokazy z fizyki

     11 września 2019 r. uczniowie z klas IAg, IAf, II B i II A wraz z nauczycielami: p. Teresą Atras,  p. Agnieszką Chwaszcz, p. Tamarą Koterwas oraz p.Marią Pliszczyńską uczestniczyli w 60. Pokazach z fizyki.
     Pokazy z fizyki są organizowane corocznie przez  Lubelski Oddział  Polskiego Towarzystwa Fizycznego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i trwają przez cały wrzesień. Ich ideą jest popularyzacja tej niezwykłej dziedziny nauki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych interesujących, a niejednokrotnie wręcz fascynujących eksperymentów! Pokazywane są zarówno doświadczenia trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. W przygotowanym programie uczniowie obejrzeli pokazy z ruchu obrotowego, rezonansu, prądu elektrycznego i ciepła. Młodzież miała okazję nie tylko zobaczyć efektowne doświadczenia, ale też brać w nich czynny udział. Wahadło Foucaulta, siła Coriolisa, prawo Ohma, silnik Stirlinga, efekt naskórkowości, rura Rubensa, konwekcja, kula plazmowa i siła dośrodkowa – to tylko niektóre fantastyczne eksperymenty, które oglądaliśmy.
    Trzeba przyznać, że owe eksperymenty fizyczne pracownicy naukowi UMCS przeprowadzają profesjonalnie, ciekawie i z nutką humoru. Dzięki temu uczniowie pogłębiają świadomość użyteczności fizyki i jej powiązań z techniką, medycyną, ekologią, życiem codziennym, a przede wszystkim z postępem i rozwojem cywilizacyjnym. Praktyczne zajęcia motywują uczniów do głębszego poznania praw przyrody, inspirują dociekliwość, kształcą umiejętność obserwacji. Są tym ciekawsze, że uczniowie mogą w nich brać czynny udział,
a dzięki temu wyrabiać przekonanie, że prawa fizyki rządzą zjawiskami w przyrodzie i życiu codziennym!
     Podczas tego wyjazdu uczniowie mieli też okazję obejrzeć interesującą wystawę prac  studentów i pracowników naukowych Wydziału Fizyki.


Znajdź nas!