825762146 sekretariat@1lo.krasnystaw.pl

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie

slider top

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Konkursy filologiczne 2023/2024

Konkursy filologiczne 2023/2024


                                                 „Język jest mapą drogową kultury. Mówi skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają.”
                                                                                                                                    Rita Mae Brown
JĘZYK POLSKI

Przegląd recytacji - Narodowe Czytanie 2023
        We wrześniu nasi uczniowie wzięli udział w szkolnej edycji akcji Narodowe Czytanie, której patronem jest Prezydent RP. W tym roku prezentowane były fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tegoroczny festiwal pięknego czytania odbył się w sali gimnastycznej w zaaranżowanej scenerii ziemiańskiego dworku. Uczniowie poszczególnych klas entuzjastycznie podeszli do zadania: ćwiczyli dykcję i interpretację, niektórzy zadbali nawet o odpowiedni dla epoki ubiór. Wszyscy uczestnicy akcji świetnie przybliżyli treść tej oryginalnej powieści pozytywistycznej, traktującej o życiu polskiego ziemiaństwa po powstaniu styczniowym.
W przeglądzie wystąpili:
1. Karol Śmigasiewicz - kl. IAP
2. Zofia Huba, Natalia Majkut, Martyna Mazurkiewicz, Dominika Papierz, Martyna Rogozińska, Lena Zielińska – kl. IC
3. Krystian Krzowski, Nikola Krzyżanowska, Dawid Mąka, Bartłomiej Romański, Karolina Szymaniak – kl. IIA
4. Adrian Radzięciak – kl. IIB
5. Zuzanna Wróbel – kl. IIC
6. Iga Kulawiak, Kinga Miszczak, Emilia Pasik – kl. IICE
7. Oliwia Burdan, Aleksandra Kazimierczuk, Natalia Knap, Natalia Steć – kl. IIIA
8. Martyna Błaziak, Patrycja Dąbrowska, Milena Lis, Pola Zaj – kl. IVA
9. Aleksandra Skubisz i Maja Wieleba – kl. IVB
  Pani Tamara Koterwas, bibliotekarz szkolny przygotowała również okolicznościową wystawę poświęconą pisarce i jej twórczości.
Koordynatorkami wydarzenia były panie: Anna Kosmowska, Anna Kowalska i Tamara Koterwas.

VI Regionalny Konkurs Pięknego Czytania „Książkowe podróże”
        Zuzanna Wróbel  klasa II C), uczennica p. Anny Kowalskiej wzięła udział w VI Regionalnym Konkursie Pięknego Czytania „Książkowe podróże”. Organizatorem czytelniczych zmagań była Biblioteka Pedagogiczna w Chełmie.
Uczniowie w kategorii wiekowej szkół ponadpodstawowych zmierzyli się z fragmentami utworów „Bieguni” Olgi Tokarczuk oraz „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” Andrzeja Stasiuka.

XXII Powiatowy Konkurs Filmowy „Inspiracje Filmoteką Szkolną”
        23 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczysta gala XXII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”, zorganizowana przez Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”, działający przy II LO w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury. Konkurs ma na celu popularyzowanie Filmoteki Szkolnej, a także szerzenie kultury filmowej wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu krasnostawskiego.
Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie znaleźli się wśród laureatów tego konkursu:
W kategorii „Plakat filmowy”:
I miejsce - Nikola Krzyżanowska z klasy IIA, uczennica p. Anny Kowalskiej,
II miejsce - Maja Pieczykolan z klasy IAP, uczennica p. Anny Kosmowskiej,
Wyróżnienie - Michalina Słabek z klasy IC, uczennica p. Anny Kowalskiej,
Wyróżnienie - Zuzanna Wróbel z klasy IIC, uczennica p. Anny Kowalskiej.
W kategorii „Scenariusz filmowy”:
I miejsce - Nikola Jarosz z klasy IAP, uczennica p. Anny Kosmowskiej,
III miejsce - Dominika Papierz z klasy IC, uczennica p. Anny Kowalskiej.

Konkurs Wojewódzki „Spotkania z Poprawną Polszczyzną”!
        17 kwietnia 2024 roku nasi uczniowie wraz z opiekunem, panią Tamarą Koterwas wzięli udział w rozstrzygnięciu VI Konkursu Ortoepicznego „Spotkania z Poprawną Polszczyzną” w Krasnobrodzie. Cele konkursu to przede wszystkim: popularyzacja zasad poprawnej polszczyzny, pogłębianie świadomości językowej młodzieży, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem, promowanie uczniów o wysokich kompetencjach językowych. Z przyjemnością informujemy, że laureatami zmagań zostali nasi uczniowie:
Milena Lis z klasy IVA – I miejsce, uczennica p. Anny Kosmowskiej,
Zuzanna Wróbel z klasy IIC – III miejsce, uczennica p. Anny Kowalskiej,
Adrian Radzięciak z klasy IIB i Krystian Skibiński z klasy IIA – wyróżnienia, uczniowie pań: A. Kosmowskiej i A. Kowalskiej.
W finale konkursu uczestniczyła również Kinga Waręcka z klasy IB, uczennica pani Doroty Gałki - Mandzińskiej.

X Wojewódzki Konkurs Poprawności Językowej
        18 kwietnia 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie odbył się X Wojewódzki Konkurs Poprawności Językowej - "Mówię i piszę po polsku". Organizatorzy konkursu pragnęli przyczynić się do popularyzacji kultury języka polskiego, krzewienia polszczyzny poprawnej i pięknej. Dbając o język przodków, wyrażamy bowiem szacunek dla ojczyzny.
Za stronę merytoryczną zadań konkursowych (dyktando i test poprawnościowy) odpowiadała przewodnicząca Komisji Konkursowej, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, pani dr Anna Majewska – Wójcik.
Nagrodę dla autora najlepszej pracy z powiatu krasnostawskiego przyznano Karolinie Szymaniak, uczennicy pani Anny Kowalskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie. Tuż za Karoliną uplasowała się Milena Lis, uczennica p. Anny Kosmowskiej, zajmując drugie miejsce wśród uczniów szkół powiatu krasnostawskiego.

Wojewódzki Konkurs Plastyczny ,,Teatr oczami młodego widza''
        18 marca 2024 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ,,Teatr oczami młodego widza''. Prace naszych uczennic znalazły się w czołówce najlepszych! I miejsce zdobyła Kornelia Kowalczyk z klasy IIIB, zaraz za nią na podium znalazła się Natalia Dobosz z klasy IICE. Wyróżnieniem została doceniona praca Darii Cebrat z klasy IAP. Dzieła plastyczne naszych uczennic w sposób oryginalny i niezwykle różnorodny pod względem artystycznym przedstawiały wrażenia i refleksje inspirowane sztuką teatralną. Opiekunem uczennic była, p. Anna Kosmowska.

Szkolny Konkurs Plastyczny
        W konkursie „Słowem malowane” na ilustrację wybranego wiersza Czesława Miłosza nagrody otrzymali:
I miejsce – Michalina Słabek, kl. Ic,
II miejsce – Zuzanna Wróbel, kl. IIc,
III miejsce – Martyna Poszytek, kl. IIce.

JEZYK ANGIELSKI

Ogólnopolska Olimpiada „Olimpus" z języka angielskiego!
        8 listopada 2023 r. odbyła się sesja jesienna Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpus" z języka angielskiego. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów z języka angielskiego w zakresie rozumienia tekstu pisanego, słownictwa, gramatyki, jak również wiedzy o krajach anglojęzycznych. Udział w olimpiadzie wzięło 58 uczniów naszego liceum. Najlepsi - Julian Zając (IIIB), Rafał Dziedzic (IVA), Milena Lis (IVA) oraz Zuzanna Czystowska (IVC) - otrzymali dyplomy laureatów, pozostali uczniowie - dyplomy uznania.

Szkolny konkurs The English Master
        Laureatami konkursu zostali: Michał Malarz z klasy IIA i Julian Zając z klasy IIIB. Opieką merytoryczną otoczyły uczniów panie: Monika Kwiecień oraz Ewa Przybysiak-Przybyszewska.

JĘZYK FRANCUSKI

Ogólnopolski konkurs wiedzy o Francji i Frankofonii
        Uczniowie klasy II CE uczęszczający na język francuski: Kordian Głowala, Iga Kulawiak oraz Kinga Miszczak, wzięli udział w etapie szkolnym „Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Francji i Frankofonii” organizowanego przez Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zadaniem uczestników było rozwiązanie quizu składającego się z 50 pytań zamkniętych w języku francuskim. Kindze Miszczak zabrakło tylko 3 punktów, aby zakwalifikować się do finałowych zmagań. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod opieką p. Elżbiety Grzesiak.

Prowansja oczami francuskich malarzy – konkurs plastyczny
        Nikola Rydzak, wychowanka Internatu przy I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie, przygotowała pracę plastyczną na międzyszkolny konkurs „LA VIE EST COURTE, L’ART EST LONG” - Prowansja oczami francuskich malarzy, zorganizowany przez XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej, polegającej na skopiowaniu dowolną techniką wybranego obrazu francuskiego malarza.

JĘZYK HISZPAŃSKI

II KONKURS PIOSENKI HISZPAŃSKIEJ „ABANICO MUSICAL”
        4 marca 2024 roku odbył się koncert finałowy II edycji konkursu piosenki hiszpańskiej „Abanico Musical” w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Lublinie. Wydarzenie zorganizowano pod patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Lublinie. Wśród 13 uczestników wyłonionych podczas eliminacji znalazła się nasza uczennica, Anna Soczyńska z klasy IICE. Jury bardzo wysoko oceniło wykonanie piosenki "En mi mundo" z repertuaru Martiny Stoessel, nagradzając uczennicę wyróżnieniem!

Ogólnopolski Konkurs Galileo z języka hiszpańskiego
        Wyróżnienie otrzymała Natalia Sokołowska z klasy IIIA.

X Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskiej
        19 kwietnia 2024 roku odbył się koncert finałowy X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskiej, organizowanego przez II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Wśród 87 uczestników konkursu znalazły się dwie uczennice z naszej szkoły: Maja Wójcik z kl. IVA oraz Anna Soczyńska z kl. IICE.
Pierwszy etap konkursu odbył się w formie on-line. Komisja konkursowa wyłoniła 22 finalistów, w gronie których znalazła się Ania Soczyńska! Ania wykonała piosenkę “En mi mundo” z repertuaru Martiny Stoessel. Finaliści wystąpili na żywo przed jurorami, którzy ustalili ostateczny werdykt. Do Koncertu Laureatów, który odbył się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Raciborzu, zakwalifikowano osiem piosenek, a gwiazdą wieczoru był José Torres & Havana Dreams, który porwał raciborską publiczność kubańskimi dźwiękami.
Opieką merytoryczną otoczyła uczennice p. Magdalena Szymańska.

JĘZYK NIEMIECKI

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 – przegląd stoisk tematycznych
        Jarmark Bożonarodzeniowy, zorganizowany 21 grudnia 2023 roku, przeniósł uczniów I LO w magiczną podróż po świątecznych tradycjach trzech krajów: Hiszpanii, Niemiec i Francji. Stoiska, reprezentujące te kraje, zachwycały autentycznymi smakami i kulturowymi doświadczeniami. Oprócz bogatego asortymentu kulinarnej rozkoszy, uczniowie mieli okazję posłuchać kolęd i piosenek bożonarodzeniowych śpiewanych w językach tych krajów. Atmosfera, w której splatały się dźwięki, smaki i tradycje, uczyniła to wydarzenie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich, którzy brali w nim udział. Jarmark stanowił doskonałą okazję do odkrycia różnorodności kulturowej oraz doświadczenia świątecznej magii przeniesionej prosto z Hiszpanii, Niemiec i Francji. To niezwykłe połączenie kulinarnych smaków i muzycznych tradycji stanowiło esencję świątecznego ducha, który towarzyszył uczestnikom wyjątkowego Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Tradycyjnie Jarmark Bożonarodzeniowy przygotowała p. Anna Rycyk.

Znajdź nas!

Facebook             Instagram