Pożegnanie absolwentów 2012..


Nieustannie dawaj to,
co w tobie najcenniejsze!
Matka Teresa z Kalkuty.


27 kwietnia 2012r odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym uroczysta akademia z okazji ukończenia szkoły przez uczniów klas trzecich.
Na galę przygotowaną z tej okazji przybyli: wicestarosta powiatu krasnostawskiego Pan Henryk Czerniej, prezes Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie Pani Helena Karchuć, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Witold Boruczenko.
Licznie przybyli również rodzice a nawet dziadkowie uczniów. Nie brakowało oczywiście żadnego ucznia klasy trzeciej. W swoim wystąpieniu dyrektor szkoły Pani Maria Kiliańska dokonała podsumowania trzyletniej pracy młodzieży kończącej szkołę. Liceum ukończyli wszyscy, to znaczy 141 uczniów ze średnią ocen 3,63.

Średnia frekwencja w klasach trzecich wynosiła ponad 88%.
72% uczniów uzyskało z zachowania ocenę wzorową i bardzo dobrą. Pani dyrektor wymieniła również uczniów z najwyższą średnią ocen:
klasa IIIa: Natalia Juszka, Janusz Mirosław, Szymon Toczony,
klasa IIIb:  Patrycja Haratym, Monika Mazurek, Sylwia Janeczek, Iwona Włodarczyk,
klasa IIIc: Jakub Dudzic, Aleksandra Grabiec, Joanna Pekar, Beata Ciechańska, Barbara Banaszkiewicz,
klasa IIId: Małgorzata Kicińska,
klasa IIIe: Ewelina Piekaruś, Sylwia Wędzina, Agnieszka Czerniej.

Średnia ocen klas:
IIIa – 3,73
IIIb – 3,94
IIIc – 3,78
IIId – 3,47
IIIe – 3,25
Frekwencja:
IIIa – 94,51%
IIIb – 85%
IIIc – 91,7%
IIId – 87,35%
IIIe – 83%

 

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie „Nagrody im. Jana i Heleny Stefańczyków – Steftleben” dla najwybitniejszego absolwenta I LO. Wyróżnienie to, z woli 11- osobowej kapituły otrzymała Aleksandra Grabiec z klasy IIIC. Laudację  uczennicy (tekst zamieszczono poniżej)  przedstawił wychowawca, Pan Piotr Krysztofiak. W swoim wystąpieniu laureatka nagrody podziękowała dyrekcji szkoły, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie i naukę w ciągu trzech lat spędzonych w naszym liceum (tekst wystąpienia zamieszczono poniżej).
Świadectwa z wyróżnieniem wręczono 5 absolwentom: Patrycji Haratym, Jakubowi Dudzicowi, Aleksandrze Grabiec, Joannie Pekar, Ewelinie Piekaruś.
Nagrodami książkowymi uhonorowano też uczniów ze średnią powyżej 4,2, którzy  jednocześnie osiągnęli  znaczące sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych oraz uczniów z najwyższą frekwencją.
Drugą część oficjalnej gali poprowadziła Pani wicedyrektor Anna Król. W części tej odbyło się  ślubowanie uczniów klas programowo najwyższych, przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu oraz jego zaprzysiężenie.
Pani wicedyrektor Anna Król podziękowała dotychczasowym członkom pocztu sztandarowego: chorążym Szymonowi Toczonemu i Łukaszowi Czubie z klasy IIIa oraz asyście: Iwonie Włodarczyk z klasy IIIb, Aleksandrze Grabiec z klasy IIIc, Ewelinie Piekaruś i Sylwii Wędzinie z klasy IIIe. Godnymi następcami wymienionych uczniów okazali się chorąży: Tomasz Ciszewski z klasy IIa i Paweł Łyp z klasy IIe, asysta: Martyna Kasperek i Dorota Panas z klasy IIa, Olga Żebrowska z klasy IIb, Karolina Piekaruś z klasy IId.
Część artystyczna rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem tradycyjnej pieśni uniwersyteckiej, sławiącej młodość i radość życia – „Gaudeamus igitur”. Następnie pokazano prezentacje multimedialne przygotowane przez absolwentów. Wychowawcom wręczono pamiątkowe dyplomy dla absolwentów (przykładowy dyplom umieszczono poniżej). W galowym koncercie wystąpili: soliści- Łukasz Jurkowski, Paweł Miciuła, Wiktoria Tomczyk, Rebeka Nowak, Katarzyna Hać i Aneta Jaremek, chór szkolny, zespół „Piruet” z Młodzieżowego Domu Kultury, muzycy: Janusz Mirosław – saksofon, Gabriel Wróbel – gitara, recytatorzy: Dorota Panas, Tomasz Ciszewski. Poloneza i walca wykonali uczniowie klas trzecich.
Młodzież pracowała pod opieką: Pani Anny Kosmowskiej – scenariusz i reżyseria, Pani Agnieszki Chwaszcz – scenografia, Pani Anny Rycyk – organizacja imprezy, Pana Jacka Wojciechowskiego – oprawa muzyczna.
Opracowaniem prezentacje multimedialnych  zajmowali się: Bartłomiej Bojarczuk i Marek Dubaj.
Za techniczną stronę uroczystości odpowiadali uczniowie: Piotr Góźdź oraz Damian Boruczenko.

 

Tekst nominacji do nagrody Steftleben przedstawiony przez Pana Piotra Krysztofiaka:
Aleksandra Grabiec, uczennica klasy III C ukończyła szkołę ze średnią ocen 4,94. Bardzo dobre wyniki uzyskiwała też w latach poprzednich – w klasie    pierwszej miała średnią 5,0 a w klasie drugiej – 5,07. Przez trzy lata nauki w liceum jej zachowanie oceniano jako wzorowe.
W swoim życiu Ola kieruje się myślą pisarza Paulo Coelho : „Szczęście można znaleźć w najmniejszym ziarenku pustynnego piasku…” , dlatego każdy najdrobniejszy sukces motywuje ją do dalszej pracy, zaś popełnione błędy nie zniechęcają, lecz są nauką na przyszłość. Absolwentka systematycznie   i samodzielnie przyswaja nową wiedzę. Nauczycieli traktuje jak przyjaciół, którzy pomogą jej osiągnąć obrany cel. Jest osobą ambitną.
Szczególne uzdolnienia wykazuje w zakresie przedmiotów przyrodniczych – rozwiązuje kolejne problemy fizyczne, pochyla się nad zadaniami z chemii, uczy się biologii, znajdując odpowiedzi na pytania dotyczące zjawisk zachodzących w otaczającym ją świecie. Aby w przyszłości nie miał on dla niej żadnych barier, uczy się języka angielskiego. Potwierdzeniem jej umiejętności są certyfikaty z tego języka.
Uczennica pamięta o tym, że należy prowadzić zdrowy tryb życia, toteż dobrze organizuje swój czas – tak aby łączyć naukę z aktywnym wypoczynkiem.
Ważne jest również, że Ola to osoba zaangażowana w działalność społeczną. W ciągu trzech lat nauki w liceum pracowała w samorządzie klasowym oraz w samorządzie szkolnym. Reprezentowała szkołę w poczcie sztandarowym. Lubi zdobywać doświadczenia i zawierać nowe znajomości, dlatego też opiekowała się wolontariuszami z projektu PEACE 2011. Ola jest przekonana, że warto pomagać innym ludziom. Choć nie do końca wie, czym będzie zajmować się w przyszłości, to jednak jest pewna, że spełnienie przyniesie jej praca, w której będzie mogła zrobić coś dla innych. „Bo tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” .

Potwierdzeniem wiedzy, umiejętności i działalności Oli Grabiec są jej liczne osiągnięcia:
W roku szkolnym 2009/2010:
- zdobyła I miejsce w szkolnym konkursie mitologicznym i I miejsce w szkolnym konkursie ekologicznym.
W roku szkolnym 2010/2011:
- zajęła III miejsce w konkursie z j.angielskiego, organizowanym przez Starostwo Powiatowe,
- awansowała do finału ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego organizowanego przez szkołę językową SupraLingua,
- zdobyła I miejsce w Konkursie Plastycznym organizowanym przez I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie,
- zajęła I miejsce w powiatowym konkursie o tematyce antyalkoholowej „Alkohol a młodzież”.
W roku szkolnym 2011/2012:
- zajęła I miejsce w konkursie z fizyki, organizowanym przez Starostwo Powiatowe,
- IV miejsce w konkursach z biologii i z chemii, organizowanych przez Starostwo Powiatowe,
- zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego „Make Friends with English” , organizowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Chełmie,
- wzięła też udział w konkursie biochemicznym organizowanym przez Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS Lublin oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i w  konkursach ortograficznych – organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu i II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu oraz w wojewódzkim konkursie ortograficznym „Dyktando 2012”.

Aleksandra Grabiec może stanowić wzór dla innych młodych ludzi –  i jako uczennica, i jako człowiek.

 

 

 

Tekst wystąpienia laureatki nagrody Steftleben, Aleksandry Grabiec:
Droga Dyrekcjo, Grono Pedagogiczne, koleżanki i koledzy :
Nagroda Steftleben jest dla mnie niezmiernie miłym wyróżnieniem . Z tego miejsca pragnę zatem podziękować Kapitule, która zdecydowała, ze zostanie mi ona przyznana. Jednak nie można zapomnieć o tych, dzięki którym zapewne nie stałabym dziś w tym miejscu : o nauczycielach, którzy przez 3 lata nauki w liceum przekazywali ogrom wiedzy i motywowali do działania, kiedy brakło sił. Wybitny fizyk czasów współczesnych, Albert Einstein, powiedział , że „tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.” Zawód pedagoga wymaga poświęceń, silnych nerwów i wytrwałości . Zatem dziękuję Wam drodzy nauczyciele za to, że wierzycie w swoich uczniów i dajecie z siebie tak wiele, aby wychować nas na ‘’dobrych ludzi ‘’. Nie tylko szkoła, ale i dom kształtuje osobowość młodego człowieka . Korzystając z okazji, chcę również podziękować moim rodzicom, którzy nieustannie mnie wspierali i razem ze mną przeżywali wszelkie wzloty i upadki. Dziękuję też moim koleżankom i kolegom, z którymi współpracowałam przez 3 lata nauki w I LO im Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Dzięki wam wszystkim – dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i kolegom – jestem dziś tu. To dla mnie ogromny zaszczyt- znaleźć się w gronie laureatów Nagrody Steftleben. Dziękuję !

Życie składa się z powitań i pożegnań. W dniu dzisiejszym żegnamy się z tymi, którzy przed 3 lata wypełniali naszą codzienność. Niebawem powitamy inną, nieznaną dotąd rzeczywistość. W naszych sercach goszczą skrajne uczucia. Niektórzy cieszą się, że kończą naukę w liceum i otwiera się przed nimi nowa przyszłość pełna niespodzianek. Lecz z drugiej strony jesteśmy smutni, bowiem spędziliśmy tu wiele niezapomnianych chwil, poznaliśmy serdecznych przyjaciół, odnieśliśmy małe i większe sukcesy, opłakiwaliśmy mniej lub więcej znaczące porażki i smutki. Kończymy szkołę z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy, które z pewnością pomogą nam ukształtować swoją własną ścieżkę dorosłego życia. Jednak, zanim wyruszymy w ekscytującą podróż, jaką jest przyszłość, musimy stawić czoła egzaminom maturalnym, do których przygotowywaliśmy się podczas trzyletniej nauki w tej szkole. Mam nadzieję, że każdy z nas osiągnie wyniki dzięki którym dostanie się na wymarzoną uczelnię tego życzę sobie i wam wszystkim- drogie koleżanki i drodzy koledzy.

Przykładowy tekst dyplomu wręczonego wychowawcom klas trzecich:


 

I  Liceum  Ogólnokształcące
im.  Władysława  Jagiełły
w  Krasnymstawie

 

 

 

 

Motto:
„Pomimo wszystko” (Matka Teresa z Kalkuty)

Człowiek jest nierozumny i egocentryczny.
Nieważne: I tak go kochaj!
Chciałbyś zrobić coś wspaniałego, ale inni źle oceniają twoje intencje.
Nieważne: I tak rób to!
Wypełniając swe obowiązki znajdujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych nieprzyjaciół.
Nieważne: Wypełniaj je i tak!
Dobro, które czynisz, jutro będzie zapomniane.
Nieważne: Czyń tak dalej!
Uczciwość, szczerość, przejrzystość czynią cię słabym i bezbronnym.
Nieważne: Nadal bądź uczciwy i szczery!
To, co budujesz od lat, może być zniszczone w jednym momencie.
Nieważne: I tak buduj dalej!
Pomagasz ludziom, a oni tego nie zauważają…
Nieważne: Pomagaj im nadal!
Pragniesz oddać to, co w tobie najlepsze, a inni znieważają i odrzucają…
Nieważne: Nieustannie dawaj to, co w tobie najcenniejsze!

 

DYPLOM  DLA  ABSOLWENTÓW Z  KLASY  IIIA

 

Absolwenci z klasy IIIA, czyli według wychowawcy, pana Andrzeja Skiby „Dolce vita”. Jak sądzą, ich mocne strony to: kreatywność, przebojowość, błyskotliwość, umiejętność pracy w grupie, poczucie humoru i … królowa nauk – matematyka. Za swojego idola uznali Andrzeja Kiełbasę. Ulubione zwroty, powiedzonka tego zespołu to: „łatwo widać, że…”, „ no wielkie halo…”, „ bez kitu…”. To urodzeni gawędziarze, o czym świadczy najobszerniej i najszczegółowiej wypełniona ankieta dla maturzystów. Za swoją słabość uznali: brak punktualności, niekoniecznie mądre pomysły, mało chęci. Wychowawca dodał, iż szkodził im również zbyt duży luz. Są nieco próżni - lubią, gdy nauczyciel zamiast pytać na lekcjach żartuje z uczniami, wychwala ich osiągnięcia i jest zachwycony ich poziomem wiedzy. Mają liczne sukcesy, o których mówią i myślą z dumą – wysoka średnia ocen, dobra frekwencja, sukcesy sportowe, organizacja otrzęsin w 2010 roku. Za swoją największą wpadkę uważają ucieczki z lekcji podczas dwutygodniowej nieobecności wychowawcy w klasie drugiej.
To ludzie, dla których najważniejsze jest spełnienie. Uważają za św. Augustynem, że

 „ Szczęśliwy to człowiek, który posiada to, czego chce.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © 2007 stunicholls.com

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, ul. Piłsudskiego 50, 22-300 Krasnystaw
email: pierwszeliceumkrasnystaw@interia.pl tel. (sekretariat): 082 576 21 46 fax: 082 576 00 61                                                                    J&S Studio